بلاگ

مواد نسوز چیست

مواد نسوز چیست

مواد نسوز

مواد نسوز چیست,  موادی هستند که در یک نقطه نرم میشوند و نقطه ذوب مشخصی ندارند مواد نسوز شامل درصد بالایی از Al2o3 می باشند.

کاربرد مواد نسوز

مواد نسوز در جداره دستگاه های حرارتی- کوره های ذوب ، پخت محصولات نسوز، و مخازن حمل مواد مذاب مورد استفاده قرار میگیرد .

انواع مواد نسوز و کاربرد آنها

آجرهای نسوز در سایزهای متفاوت با درصدهای متغیر از مواد نسوز می باشند و از فایبرگلاس اساسا هیدراته سیلیکات آلومینیوم با 25٪-45٪ AL203- ,Sio2 50%-80% و مواد معدنی دیگر است.

سیلیکا

از ماده ای به نام Sio2 93% است که در مقابل حرارت مقاوم و دارای مقاومت مکانیکی عالی در دمای نزدیک به نقطه جوش می باشد.

آلومینیوم بالا

دارای بیش از ۴۵٪ آلومینیا است غلظت آلومینیا از ۴۵ تا ۹۵ درصدمی باشد.

رطوبت نسبی آلومینا با بالا رفتن درصد آلومینا افزایش می یابد. کاربردهای آلومینا بالا شامل نسوز و کوره های انفجاری، کوره های آهک و سرامیکی، کوره های سیمان، مخازن شیشه ای برای ذوب کردن طیف گسترده ای از فلزات می باشد.

مگنزیت

مواد شیمیایی که حاوی حداقل 85٪ اکسید منیزیم که از مگنزیت طبیعی (MgCO3) و سیلیکا ((SiO2) ساخته شده است و در مقابل آهک و آهن مقاومت دارد.

مواد نسوز چیست

 

فرآورده های کرومیت

 

حاوی 15-35% Cr2O3 و 42-50% MgO و مواد نسوز کرومیت منگنزیت شامل حداقل 60% MgO و 8-18% Cr2O3. این مواد برای ساخت کوره های درجه حرارت بالا استفاده میشود و در مقابل سرباره و گازهای خورنده مقاومت میکنند و دارای رطوبت بالا می باشند همچنین مناسب برای استفاده در جاهایی که حرارت بالا نیاز دارند و در صنایع ذوب و فولاد استفاده میشود.

کرومیت مگنزیت معمولا برای مقاومت در مقابل خوردگی بهتر از کروم مگنزیت می باشد.

زیرکونیا

این ماده مقاوم در برابر حرارت بالا تا ۱۵۰۰۰ درجه سانتیگراد است ولی هدایت حرارتی آن پایین تر از اکثر نسوزهای دیگر است و به راحتی با فلزات مایع و مواد مذاب واکنش نمی دهد .به عنوان ماده نسوز ساختمانی با درجه حرارت بالا برای کوره های متالوژی و کوره شیشه مفید می باشد.

 

مواد عایق

دارای تراکم کمتری هستند و مقاومت حرارتی بالایی دارند به همین علت هدایت حرارتی آن بالا می رود.

طبقه بندی مواد نسوز

۱- نسوزهای اسیدی از مواد اسیدی مانند آلومینا ( Al2O3 ) تشکیل شده اند و سیلیس( Sio2 ) آنها در برابر مواد اسیدی غیرقابل نفوذ هستند ، اما به راحتی توسط مواد اولیه مورد حمله قرار می گیرند. اعضای مهم این گروه نسوزهای آلومینا، سیلیس و آلیاژها هستند.

۲- نسوزهای اصلی از مواد اساسی مانن CaO ، MgO و غیره تشکیل شده اند. این مواد، مواد اساسی غیرقابل نفوذ هستند ، اما به راحتی توسط مواد اسیدی مورد حمله قرار می گیرند. اعضای مهم این گروه ، نسوزهای منیزیت و دولومیت هستند.

۳- نسوزهای خنثی از مواد ضعیف اسید / اساسی مانند کربن ، کاربید سیلیکون ( SiC ) ، کرومیت ( FeCr2O4 ) و زیرکونیا ( ZrO2 ) ساخته می شوند.

نسوز بر اساس ترکیب شیمیایی

۱- نسوزهای اسیدی

نسوزهای اسیدی از مواد اسیدی مانند آلومینا ( Al2O3 ) و سیلیس ( SiO2 ) تشکیل شده است. آنها معمولاً مورد حمله اسیدها قرار نمی گیرند، اما به راحتی توسط مواد اولیه تأثیر می پذیرند. آنها شامل موادی مانند سیلیس ، آلومینا و نسوز آجرهای خشت آتش می باشند.

معرفهای قابل توجهی که می توانند به آلومینا و سیلیس حمله کنند عبارتند از: اسید هیدروفلوئوریک، اسید فسفریک و گازهای فلوئوره شده ( به عنوان مثال HFوF2 ) . در دماهای بالا ، نسوزهای اسیدی نیز ممکن است با آهک و اکسیدهای اساسی واکنش نشان دهند.

۲- نسوزهای خنثی

این نوع نسوز ها در مناطقی استفاده می شود که اساسی هستند و از نظر شیمیایی نیز پایدار می باشند. مواد اولیه اصلی متعلق به گروه R2O3 هستند اما محدود به آن نمی باشد. نمونه های متداول این مواد: آلومین ( Al2O3 ) ، کروم ( Cr2O3 ) و کربن است.

۳- نسوزهای اساسی

این نسوزها در مناطقی استفاده می شود که سرباره ها و جو اصلی هستند. آنها نسبت به مواد قلیایی پایدار هستند اما می توانند در برابر اسیدها واکنش نشان دهند. مواد اولیه اصلی متعلق به گروه RO است که منیزی ( MgO ) یک نمونه رایج است.

مثالهای دیگر شامل دولومیت و کروم منیزیم است. برای نیمه اول قرن بیستم ، فرآیند ساخت فولاد از پریکلاز مصنوعی ( منیزیت کباب شده ) به عنوان ماده پوشش کوره استفاده کرد.

و در آخر

شما بزرگواران می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر جهت خرید انواع ورق نسوز با مجموعه سیلیکون نسوز تماس بگیرید.

شماره تماس :

۰۹۱۲۳۱۸۸۸۹۰
۰۹۱۲۱۵۸۰۰۳۴
۰۲۱۳۳۹۷۰۹۰۷

ساعت کاری و پاسخگویی تلفنی شنبه تا چهارشنبه ۹ صبح الی ۱۸ عصر ، پنجشنبه ۹ صبح الی ۱۳ ظهر

ایمیل : Silicon.nasuz@gmail.com
واتساپ: 09123188890
اینستاگرام : silicon.nasuz@
حجره اینترنتی : silicon-nasuz-parsian

سیلیکون نسوز چیست؟, تولید پروفیل تی شکل سیلیکونی , تولید شیلنگ سیلیکونی , تولید پروفیل سیلیکونی, پروفیل سیلیکونی یوشکل , پروفیل سیلیکونی شیاری , پروفیل سیلیکونی آلمانی بادشونده, پروفیل سیلیکونی نسوز, تولید نوار آبندی, تولید نوار آبندی سیلیکون اسفنجی, شیلنگ های سیلیکونی, پروفیل سیلیکونی نسوز, شیلنگ سیلیکونی,ورق نسوز, کاسه نمد, پارچه نسوز, ورق فیبری, ورق سیلیکون, ورق ارتالون, ورق پلی آمید, ورق پلی اتیلن, ورق اسفنجی, نوار لاستیکی ساده, نوار لاستیکی منجید دار, نوار لاستیکی ضد اسید, نوار لاستیکی ضد روغن , نوار لاستیکی ضد سایش, نخ های گرافیتی, نخ تفلنی,بهترین تولید کننده سیلیکون نسوز در تهران, نوار تسمه نقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *